Miejsce do pracy w domu – jak je urządzić?

Na home office decyduje się coraz więcej firm. Model pracy w domu idealny dla freelancerów może stać się dominujący we wszystkich branżach. Sytuacja wydaje się przedłużać, dlatego warto stworzyć przestrzeń, w której będziemy pracować efektywnie.

Miejsce do pracy w domu – jak je urządzić?

Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny przewodnik po aranżacji domowego biura z uwzględnieniem ergonomii. Z naszego przewodnika dowiesz się m.in. jak wygospodarować miejsce w mieszkaniu, czym kierować się przy wyborze stanowiska pracy, jakie wybrać kolory ścian, poznasz zalety sypialni i salonu dla home office.

Krok 1: Znajdź przestrzeń dla siebie

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłby oddzielny pokój. Jeśli możesz pozwolić sobie na zaadoptowanie jednego z pokoi tylko pod domowe biuro, to świetnie! Wiele osób jednak musi poradzić sobie z wygospodarowaniem miejsca na mniejszym metrażu. Nasz przewodnik jest uniwersalny i sprawdzi się tym, którzy mają większe jak i mniejsze domowe biura.

  • Miejsce do pracy w pokoju biurowym

Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie domowego biura w osobnym pomieszczeniu. Jeśli kupiłeś kilkupokojowy apartament lub dom, od razu możesz zaplanować aranżację domowego biura bez konieczności wydzielania dodatkowego miejsca. Warto w takim pomieszczeniu usytuować nie tylko niezbędne biurko i fotel, ale także miejsce do przechowywania dokumentów, przyborów biurowych, drukarkę i akcesoria do pracy. Przydatne będzie również wygospodarowanie miejsca na sofę, fotele lub wygodne krzesła do przyjmowania klientów. Jeśli masz miejsce, świetnym pomysłem będzie połączenie domowego biura ze sprzętem do odstresowana w ramach przerwy np. rowerkiem stacjonarnym.

  • Miejsce do pracy w sypialni

Strefę biurową możesz urządzić także w wybranym pomieszczeniu w domu. Musisz mieć jednak świadomość, że tego typu rozwiązanie będzie miało swoje plusy i minusy. Biuro umiejscowione w sypialni świetnie sprawdzi się, ze względu na ustronny charakter wnętrza. Pracy w sypialni sprzyja wykonywanie zadań wymagających ciszy i skupienia. Dodatkowym plusem jest ustronne do pracy, którego nie widzimy na co dzień przebywając w przestrzeni dziennej mieszkania. Jednak jeśli Twoja praca wymaga przyjmowania klientów, sypialnia nie będzie odpowiednim pomieszczeniem.

  • Miejsce do pracy w salonie

Jeśli nie masz innego wyjścia, jednym z miejsc na wydzielenie miejsca do pracy może być salon. Nie jest to jednak najlepsza przestrzeń, chyba, że jesteś singlem. Jeśli masz kuchnię połączoną z salonem i więcej domowników pracujących z domu, zastanów się czy usytuowanie biurka w salonie będzie najwygodniejszą opcją. Częste wizyty do kuchni czy do pokoju dziennego, zapachy i dźwięki przygotowywanych posiłków, mogą bardzo przeszkadzać w pracy. Urządzając miejsce do pracy w salonie, kieruj się wystrojem głównego wnętrza. Możesz dobrać meble biurowe z pokrewnej kolekcji, tak aby idealnie wpasowały się we wnętrzu. Możesz również, wydzielić miejsce do pracy za pomocą kontrastowych kolorów ścian.

  • Miejsce do pracy w pokoju dla gości

W przypadku gdy nie chcesz wygospodarować typowego pokoju biurowego, jednym z najlepszych miejsc do pracy jest pokój gościnny. W wielopokojowych mieszkaniach lub domach często przeznacza się któryś z pokoi na pomieszczenie dla gości. Prawda jest taka, że w większości przypadków taka przestrzeń jest użytkowana zaledwie kilka razy do roku. Warto w takim wypadku wygospodarować w takim pokoju miejsce na wygodne biurko.

Krok 2: wygodne miejsce pracy, czyli kilka słów o ergonomii

  • Komfortowe biurko

Biurko należy dopasować do wykonywanej pracy, wzrostu, sprzętu, na którym pracujesz. Dobierając model dla siebie, zwróć uwagę na przestrzeń, która dysponujesz. Głębokość wygodnego biurka do pracy to minimum 60 cm. Jeśli na biurku ma zaleźć się duży monitor, klawiatura i mysz, zdecyduj się na głębsze biurko 70cm – 80 cm. Minimalna wygodna szerokość biurka to 120 cm. Jeśli możesz pozwolić sobie na szersze biurko, rozważ, czy ta opcja nie będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Jeśli posiadasz większy metraż lub nie musisz przechowywać wielu dokumentów, możesz zdecydować się na proste biurko. Styl loftowy, bez dodatkowych szuflad będzie odpowiedni. Jeśli dysponujesz niewielkim blatem, świetnym rozwiązaniem będzie wysięgnik do monitorów. Natomiast biurko z szufladami sprawdzi się, jeśli Twoja praca wymaga przechowywania akcesoriów podręcznych. 

Niezależnie od wyboru, blat biurka powinien znajdować się na wysokości ok. 65-85 cm. Monitor ustaw w odległości od 40 do 100 cm od oczu.  Jeśli biurko nie ma regulacji i jest wyższe, zakup podnóżek, który zapewni podparcie dla stóp. 

  • Fotel do pracy

Komfort pracy przy komputerze zapewni Ci odpowiednio dobrany fotel. Nie kupuj fotela do pracy, jeśli wcześniej na nim nie usiadłeś. Jeśli pracujesz przed komputerem tylko kilka godzin w tygodniu, możesz pozwolić sobie na wygodny fotel niekoniecznie typowo biurowy. Jeśli natomiast Twoja praca wymaga sporej ilości pisania i siedzenia przy biurku, zainwestuj w fotel biurowy z podłokietnikami. Przy zakupie zwróć uwagę na funkcję regulacji oraz wyprofilowanie. Im więcej elementów regulowanych, tym lepsze dopasowanie do Twojej sylwetki.

  • Odpowiednia ilość gniazd wtykowych

Domowe biuro to nie tylko komputer, ale związane z nim wszystkie sprzęty tj: drukarka, zasilacze, skaner, niszczarka do śmieci. Wszystkie te sprzęty wymagać będą dodatkowego gniazdka.  Zwróć uwagę na to, przy planowaniu ustatkowania biura. Jeśli prawidłowy montaż wymaga poprowadzenia listwy, możesz zastosować maskownice do przewodów.

  • Dobre oświetlenie

Najlepszym rozwiązaniem jest światło naturalne, ponieważ ma korzystny wpływ na samopoczucie i komfort pracy. Stawiając biurko najbliżej okna, pamiętaj, że słoneczne dni mogą utrudnić Ci pracę. Zainwestuj w rolety, plisy, żaluzje lub zasłony.

Jesteś prawo czy lewo ręczny? Może zdziwi Cię fakt, ale zanim postawisz biurko, powinieneś wziąć to pod uwagę. Jeśli jesteś prawo ręczny, źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie. Zasada ta dotyczy również sztucznego oświetlenia, aby nie zasłaniać źródła światła swoim ciałem.

Wybierając lampę na biurko wybierz tę z regulowanym ramieniem. Najbardziej uniwersalną barwą światła jest 4000K. Światło to, można porównać do słonecznego. Nie wywołuje senności, idealnie pasuje do przestrzeni biurowych.

Krok 3: Zadbaj o pozytywny odbiór miejsca pracy.

Kolory w domowym biurze powinny sprzyjać Twojej kreatywności i skupieniu. Nie stosuj jaskrawych barw, ponieważ negatywnie wpłyną na koncertuję. Możesz postawić na charakterystyczne meble i zrównoważyć efekt delikatnymi barwami ścian. Jeśli wydzielasz przestrzeń w sypialni, warto postawić na neutralne barwy ziemi: szarości, biel, beż, grafit i brąz. Zieleń w postaci roślin działa kojąco i odprężająco na wzrok, dlatego sprawdzi się idealnie w domowym biurze.  

Jeśli uważasz, że dostosowanie Twojego mieszkania wymaga pomocy profesjonalisty– napisz do nas! Pomożemy Ci zaaranżować dom przystosowany do pracy zdalnej. Przede wszystkim zadbamy o projekt wnętrza mając na uwadze Twój styl życia.

12.04.2021 | Studio Archemia

Więcej

Pozwól sobie na wnętrze, które pokochasz!

Kupiłeś mieszkanie lub dom? A może zainwestowałeś we wnętrze pod wynajem? Czujesz się zagubiony w ciągle rosnących cenach? Chciałbyś wiedzieć ile będzie kosztowało Cię wykończenie  inwestycji?...

Co warto wiedzieć o urządzaniu mieszkań do wynajęcia?

Coraz więcej inwestycji projektuję pod wynajem długo lub krótkoterminowy. Świadomość Inwestorów w kwestii przeznaczenia wnętrz na wynajem stale rośnie. Najczęściej inwestorzy przychodzą do mnie z pyta...