W jakim stylu urządzić wnętrze — praktyczne porady na aranżacje.

Czy potrafisz określić preferowany przez siebie styl aranżacji wnętrz? Skandynawski, nowojorski, glamour, a może loft? Nie wiesz? Bez obaw! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy mini przewodnik po stylach wnętrzarskich. Określimy rodzaje mebli, dodatków, kolory i materiały dla każdego stylu. Zainspiruj się i poznaj swój idealny styl!

 

Styl skandynawski

Rozpocznijmy od jednego z najpopularniejszych stylów w Polsce — skandynawskiego. Styl ten sprawdzi się w Twoim wnętrzu, jeśli nie lubisz mocnych kolorów i awangardowych dodatków. Styl skandynawski cechuje minimalizm, funkcjonalność, a także umiłowanie natury oraz prostoty. Im mniej zbędnych rzeczy podczas aranżacji wnętrza, tym lepiej. W omawianej aranżacji króluje biel oraz szarości, a formy mebli są proste. Do wnętrza w tym stylu pasują meble na wysokich drewnianych nóżkach, które nadają lekkości i delikatności. Tutaj nie ma miejsca na tworzywa sztuczne i mocne kolory. Dobór naturalnych materiałów, takich jak drewno czy len, nada pomieszczeniu przytulny charakter. W skandynawskich aranżacjach panuje prostota i przejrzystość. Jeśli zależy Ci na charakterystycznych dodatkach, przy równoczesnym zachowaniu minimalizmu postaw na Scani-Chic. To współczesna odmiana stylu skandynawskiego. Aranżacja w stylu Scandi-Chic jest równie funkcjonalna, ale bardziej elegancka i wyrazista. Prostą stylistykę dopełniają detale w odcieniu metalicznego złota, 

Co wyróżnia styl skandynawski?

  • Paleta kolorystyczna: połączenie bieli, szarości, beży oraz czerni.
  • Cechy wnętrza: wysoka funkcjonalność, minimalizm, prostota, materiały wykończeniowe inspirowane naturą: bielona cegła, kamień, naturalne drewno.
  • Akcesoria i dodatki: wykonane z naturalnych surowców takich jak: drewno, len, bawełna, wiklina, rattan.
  • Meble: proste, funkcjonalne, bez zbędnych zdobień, o lekkiej wizualnej formie.

Nie jesteś przekonany czy styl skandynawski to właściwe rozwiązanie do Twojego domu i mieszkania? Poznaj styl glamour.

Styl glamour

Styl glamour czerpie inspiracje z baroku oraz czerwonych dywanów Hollywood w latach 30. Jeśli lubisz eksperymentować i nie przerażają Cię niekonwencjonalne kontrasty, ten styl jest stworzony dla Ciebie. Elegancki, luksusowy, pełen przepychu. Tutaj nie króluje zasada im mniej, tym lepiej, wręcz przeciwnie, błyszczące elementy są bardzo pożądane. Styl glamour kocha ciemne wnętrza, które budują magiczny klimat.  Najważniejszą zasadą, którą warto się kierować, aranżując wnętrze, w stylu glamour to harmonia. Pamiętaj, aby nie przytłoczyć wnętrza nadmiarem wzorów lub kolorów. Przykładowo, jeśli marzysz o bogato zdobionych meblach, zrezygnuj ze wzorzystej ściany w pobliżu. W salonie urządzonym w stylu glamour świetnie sprawdzi się pikowana kanapa i tapicerowane welurem fotele. Postaw na szlachetne materiały: marmury, aksamit, kryształy, meble vintage oraz ozdobne lustra. Oświetlenie ma szczególne znaczenie dekoracyjne, zwłaszcza połyskujące, przykładowo kryształowe żyrandole. Styl ten najlepiej sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach. 

Co wyróżnia styl glamour?

  • Paleta kolorystyczna: czerń, głęboki fiolet, ciepły róż, szmaragdowa zieleń, złoto i srebro.
  • Cechy wnętrza: materiały wykończeniowe inspirowane bogactwem marmur, kamień, drewno egzotyczne.
  • Akcesoria i dodatki: wysokiej jakości tkaniny-jedwab, aksamit, welur, tafta. Eleganckie złote, srebrne, kryształowe dodatki.
  • Meble: antyki lub stylizowane na stare, vintage z ozdobnymi detalami.

Loft - styl industrialny

W przeciwieństwie do stylu glamour, styl loftowy ma minimalistyczny charakter. Ten styl jest odpowiedni dla Ciebie, jeśli potrzebujesz w pomieszczeniu dużo nieskrępowanej zbędnymi dodatkami przestrzeni. Jedną z ważniejszych cech w aranżacji jest minimalistyczna otwarta przestrzeń. Styl ten doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami lub mieszkaniami z antresolą. Urządzając mieszkanie lub dom, zrezygnuj ze zbędnych ścianek działowych oraz innych podziałów na pokoje. Do wykończenia ścian nośnych wykorzystaj beton architektoniczny lub cegłę. Stwórz otwartą dobrze doświetloną przestrzeń, o surowym charakterze. Meble w loftowej stylistyce mają proste formy: metalowe regały, łóżko z palet, gołe żarówki. Sprawdzą się połączenia drewna, metalu lub szkła. 

Co wyróżnia styl loftowy?

  • Paleta kolorystyczna: biele, beże i szarości.
  • Cechy wnętrza: beton, surowy wygląd, metal, szkło.
  • Akcesoria i dodatki: dekoracyjne żarówki, plakaty, metalowe ramki.
  • Meble: metal, szkło czy beton w prostych, geometrycznych formach.

Styl nowojorski

Ach New York, New York, czyli kilka słów o ponadczasowym, eleganckim nowojorskim szyku. W mieszkaniu w stylu nowojorskim dominują neutralne barwy: beże, biel, odcienie szarości. Eleganckie oraz klasyczne w kształcie drewniane lub z dodatkiem niklowanego metalu meble. We wnętrzach urządzonych w tym stylu nie może zabraknąć dodatków w postaci dużych luster, kinkietów, świetnej jakości zasłony, narzuty oraz poduszki. Nieodzownym elementem wystroju będą pikowane pufy, taborety, a w salonie ozdobne wezgłowie. Urządzając pomieszczenia w stylu nowojorskim pamiętaj o symetrycznym rozmieszczeniu oświetlenia. Podczas aranżacji wnętrza w stylu nowojorskim najważniejszy jest focal point, czyli punkt centralny. W salonie może być to strefa wypoczynkowa, w sypialni charakterystyczne łóżko, a w jadalni stół wokół, którego będzie się toczyło życie domowników. Jeśli chcesz urządzić łazienkę w stylu nowojorskim postaw na materiały wysokiej jakości. Łazienka w tym stylu jest elegancka i ekskluzywna. Dużą rolę odgrywają również dodatki. W naszym projekcie łazienki w stylu nowojorskim, akcenty w kolorze złotym w niezwykły sposób podkreśliły unikatowość wnętrza. 

Co wyróżnia styl nowojorski?

  • Paleta kolorystyczna: szarości, beże, taupe (beżowo-brązowy), biel i czerń.
  • Cechy wnętrza: wysokojakościowe materiały, jasne wykładziny, parkiet, 
  • Akcesoria i dodatki: aksamit, skóra, len, niklowany metal.
  • Meble: naturalne drewno.

Styl hampton

Nazwa kolejnego stylu pochodzi od miejscowości East Hampton i South Hampton znajdujących się na wschodnim wybrzeżu Long Island, w Stanie Nowy York. Styl Hampton to jasne, przestronne, przytulne wnętrze, skłaniające do relaksu. Stylistyka nawiązuje do morza i gorących plaż. Charakterystyczne dla tego stylu są jasne pastelowe kolory, biel, beże, szarości i przede wszystkim odcienie błękitnego. W stylu Hampton ważna jest wygoda i wysokiej jakości materiały wykończeniowe. We wnętrzach mile widziane są naturalne surowce jak drewno, wełna, len marmur, czy mosiądz. Umiłowanie do morza przejawia się w doborze dodatków: liny, kotwice, tkaniny z charakterystycznymi pasami. 

Co wyróżnia styl hampton?

  • Paleta kolorystyczna:naturalne barwy, jasne pasteowe kolory, odcienie niebieskiego.
  • Cechy wnętrza: styl marynistyczny.
  • Akcesoria i dodatki: jasne, duże lampy, zwiewne załsony.
  • Meble: równie odcienie drewna.

Styl vintage

Czas na sentymentalny powrót to przeszłości, czyli niepowtarzalny i wyjątkowy styl vintage. Miłośnicy tego stylu, poszukują inspiracji i cennych dodatków w mieszkaniu babci, strychu rodziców, komisach meblowych czy antykwariatach. Do wnętrza w tym stylu świetnie będzie pasować kredens, sekretarzyk, stary fotel czy stolik kawowy. Wszystko, co ma minimum 25 lat, możemy sklasyfikować jako vintage. Projekt wnętrza w tym stylu nie ma określonych zasad. Jeśli lubisz różnorodność i swobodę w pomieszczeniach styl vintage jest odpowiedni dla Ciebie. Aby stworzyć klasyczną atmosferę, wprowadź do swojego wnętrza nie tylko wyszukane meble, ale postaw również na wzorzyste zasłony, kolorowe tkaniny i tapety. Oprócz rodzinnych pamiątek, jako dodatki świetnie sprawdzą się ceramika z Bolesławca i porcelana z Ćmielowa. Możesz wprowadzić vintage do współczesnego wnętrza, lub podkreślić walory starego tj. okucia, okiennice, podłogi, stare drzwi. 

Co wyróżnia styl vintige?

  • Paleta kolorystyczna: pastelowe kolory, zielenie, beże, popielaty róż, błękity, jasnobrązowy, pomarańcz.
  • Cechy wnętrza: ponad dwudziestopięcioletnie dodatki, łagodne formy, zaokrąglone krawędzie.
  • Akcesoria i dodatki: nowoczesne dodatki zestawione ze starociami, drewno, ceramika, metal.
  • Meble: odbiowione stare meble, motywy sprzed lat. 

Styl art déco

Jeśli styl vintage jest bliski Twojemu sercu, zainspiruj się stylem art déco. Historia tego stylu sięga dwudziestolecia międzywojennego.  Aranżacja w stylu art déco może opierać się na zasadzie kontrastów bieli z czernią lub połączenia z innym mocnym kolorem. Wnętrze w tym stylu owiane jest elegancją i luksusem, o czym świadczą starannie dobrane detale. Dla stylu art déco charakterystyczne są proste i geometryczne formy mebli, w kształcie okręgów, kwadratów czy trójkątów. Ściany zdobią lustra w kolorze złotym, kryształowe żyrandole oraz tapety w geometryczne wzory. Decydując się na aranżacje w stylu art déco, musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Dominują szlachetne materiały marmur, skóra czy jedwab. 

 Co wyróżnia art déco?

  • Paleta kolorystyczna: biały, czarny, perłowy, kontrastowe zestawienia. 
  • Cechy wnętrza: zaokrąglone formy
  • Akcesoria i dodatki: wzorzyste materiały, najwyższej jakości; skóra, jedwab, aksamit.
  • Meble: antyki, awangardowe, geometryczne, opływowe formy.

Styl modern (nowoczesny)

Po vintage czas na styl nowoczesny, czyli modern. To wnętrza przestronne i proste, nie znajdziecie tutaj ozdobnych pikowań, nadmiernych zdobień oraz dekoracyjnych mebli. Jeśli lubisz wnętrza minimalistyczne, ponadczasowe, funkcjonalne, pozbawione zbędnych detali to styl nowoczesny jest dla Ciebie. Mieszkanie w stylu modern jest jasne i otwarte przestrzennie. Dominująca biel we wnętrzu przełamywana jest kontrastową czernią lub szarościami. Podczas aranżacji unikaj natomiast kolorowych barw. Styl modern to przede wszystkim jakość materiałów i dbałość o szczegóły. Przeważają meble o prostych formach, ergonomicznie zaprojektowane i użyteczne. W nowoczesnych aranżacjach warto postawić na dodatki dekoracyjne wykonane ze szkła, niklu czy srebra. Pamiętaj jednak, że w stylu modern, sprawdza się powiedzenie "mniej znaczy więcej". 

Co wyróżnia styl modern?

  • Paleta kolorystyczna: biel, czerń, szarości, beże.
  • Cechy wnętrza: prostota i minimalizm, geometryczne formy.
  • Akcesoria i dodatki: oszczędne dekoracje, szkło, drewno i metal.
  • Meble: o prostych liniach, użyteczne i ergonomiczne.

Styl boho

Marzysz o swobodnym dobieraniu wzorów, materiałów i kolorów? Postaw na styl idealny dla wolnych dusz, czyli boho. W aranżacjach w tym stylu panuje przytulny nastrój. Dominują kolory naturalne, miodowe odcienie żółtego czy zielenie. We wnętrzach boho sprawdzą się również pastelowe barwy. Jako baza świetnie sprawdzą się białe ściany i drewniane podłogi, to dodatki podkreślające swobodny charakter zbudują klimat oddający styl boho. Sięgnij więc po wzorzyste poduszki, pledy, zwierzęce motywy, naturalne materiały: wełna, miedź, ratan, len oraz naturalne drewno. We wnętrzu w stylu boho nie może zabraknąć makramy oraz różnego rodzaju plecionek. Oświetlenie w tym stylu powinno mieć ciepłą barwę. 

Co wyróżnia styl boho?

  • Paleta kolorystyczna:naturalne, wyraziste, rdzawe odcienie czerwieni, miodowy odcień żółtego, zieleń. 
  • Cechy wnętrza: patchworkowe wzory, orientalne klimaty- marokańskie dywany, indyjskie meble.
  • Akcesoria i dodatki: bawełna, rattan, wiklina, len, wełna i stare drewno,
  • Meble: naturalne drewno, wiklina, bambus. 

Styl klasyczny

Jeśli we wnętrzu szukasz elegancji i ponadczasowości, klasyka będzie strzałem w dziesiątkę. Styl klasyczny cechuje prostota, umiar i uniwersalność. W pomieszczeniach zachowana jest równowaga i harmonia. Wnętrza są utrzymane w stonowanej kolorystyce, mocniejsze akcenty stanowią natomiast tekstylia oraz dodatki. Świetnie sprawdzą się akcesoria w kolorze złota, srebra, miedzi, kolorowe poduszki i dywany. Podczas aranżacji zachowaj jednak umiar i równowagę we wnętrzu. Warto unikać nadmiaru ozdób i zbędnych przedmiotów. Cechą charakterystyczną stylu klasycznego jest zasada symetrii. Meble lub elementy wyposażenia powinny z sobą współgrać. Styl klasyczny to również dbałość o detale i wysokiej jakości materiały. W przypadku podłóg, naturalnym wyborem będzie drewno, ale tylko dobre gatunkowo-dębina, mahoń, orzech, klon. 

Co wyróżnia styl klasyczny?

  • Paleta kolorystyczna:jasne pastelowe kolory, biel, beże, brązy, szarości. 
  • Cechy wnętrza: wysokiej jakości materiały, szlachetne gatunki drewna, skóra, kamienie, symetria.
  • Akcesoria i dodatki: ciepłe, naturalne materiały, drewno, kamień, cegła, 
  • Meble: naturalne drewno, proste zdobienia.

Styl rustykalny

Styl rustykalny odwołuje się do sielskiego klimatu i wiejskiego życia. To świetny wybór dla osób, które poszukują przytulnego wnętrza, zgodnego z naturą, nieprzytłaczającego kolorowymi dodatkami. Styl ten sięga po barwy natury i kolory ziemi, dominują lekkie tonacje. Bazę w stylu rustykalnym stanowi drewno, to nie tylko dodatki, ale również wyposażenie wnętrz, podłogi, belki stropowe i balustrady. Styl rustykalny kocha prostotę i minimalizm. Idealnym dodatkiem do tego wnętrza będą wełniane, lnine i bawełniane tkaniny. Oprócz motywów ludowych i kwiatowych świetnie sprawdzą się również naturalne dodatki w postaci świeżych kwiatów. Podczas aranżacji wnętrz unikaj błyszczących powierzchni, zimnych barw, metalu i jaskrawych kolorów. 

Co wyróżnia styl rustykalny?

  • Paleta kolorystyczna: ciepłe naturalne barwy, dominacja bielu i beżu.
  • Cechy wnętrza: ludowe wzory.
  • Akcesoria i dodatki: naturalne materiały i tkaniny, len, wełna, makramy, świeże kwiaty.
  • Meble: drewno, rattan, wiklina, bambus.

Styl eklektyczny

Styl eklektyczny to idealna propozycja dla Ciebie, jeśli nie lubisz szablonowych rozwiązań. To umiejętne połączenie różnych stylów i form, wzorów, faktur i materiałów. Wbrew pozorom stylem eklektycznym nie rządzi chaos, projekty wnętrz są przemyślane i dopracowane. Podczas aranżacji możesz pozwolić sobie na kreatywność i swobodę. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiednich proporcji. Wybierz wspólny motyw, wokół którego zbudujesz całą aranżację, tworząc harmonijną przestrzeń. We wnętrzach urządzonych w te stylistyce często spotykamy połączenie nowego ze starym. Styl eklektyczny doskonale sprawdzi się w większych wnętrzach. 

Co wyróżnia styl eklektyczny?

  • Paleta kolorystyczna: neutralna baza, kontrasty.
  • Cechy wnętrza:  połączenie rożnych stylów.
  • Akcesoria i dodatki: patchwork, różne materiały, łączenie wzorów.
  • Meble:  bogate zdobienia, aksamit, plusz, skóra.

 

Znalazłeś swój ulubiony styl? Jak widzisz, wszystko zależy od Twoich preferencji, gustu i stylu życia. W naszym poradniku przedstawiliśmy tylko kilka stylów obowiązujących w architekturze. Jeśli wciąż nie wiesz jaki styl wnętrz wybrać do swojego mieszkania - zainspiruj się naszym portfolio.

 

12.10.2021 | Studio Archemia

Więcej

Modne łazienki 2024. Trendy w aranżacji łazienek

Mieszkania od dewelopera czy do remontu mają wspólną cechę – trzeba je urządzić. Łazienka to współcześnie nie tylko przestrzeń pozwalająca zadbać o higienę, ale również strefa prawdziwego relaksu. Co...

Ciemna łazienka czy jasna? Zalety i wady

Przed rozpoczęciem aranżacji łazienki, kluczowym krokiem jest dokładne planowanie. Warto rozważyć, jakie są nasze preferencje odnośnie kolorystyki - czy bardziej przyciąga Cię jasna, przytulna łazienk...