Biuro w domu – jak go urządzić?

Na home office decyduje się coraz więcej firm. Model pracy w domu idealny dla freelancerów może stać się dominujący we wszystkich branżach. Sytuacja wydaje się przedłużać, dlatego warto stworzyć przestrzeń, w której będziemy pracować efektywnie. Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny przewodnik po aranżacji domowego biura z uwzględnieniem ergonomii. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, od czego zacząć, gdzie urządzić biuro w domu, jak wygospodarować odpowiednie miejsce, czym kierować się przy wyborze stanowiska pracy, jakie wybrać kolory ścian, odpowiednie oświetlenie i dekoracje. 

Spis treści

Krok 1: Biuro w domu – od czego zacząć?

Krok 2: Gdzie urządzić biuro w domu?

Krok 3: wygodne miejsce pracy, czyli kilka słów o ergonomii

Krok 4: Jakie oświetlenie wybrać?

Krok 5: Jakie kolory wybrać?

Krok 6: Jakie dekoracje wybrać?

 

Krok 1: Biuro w domu – od czego zacząć?

Zacznij od inspiracji (uwzględniając styl całego mieszkania) i analizy swoich potrzeb. Odpowiedź sobie na kilka pytań:

  • jaką przestrzenią dysponujesz? Czy możesz przeznaczyć na gabinet osoby pokój, czy potrzebujesz wygospodarować miejsce w mieszkaniu;
  • jaki będzie mieć charakter Twoja praca? czy będzie to praca w trybie hybrydowym, a może będziesz przyjmować klientów?;
  • jaką pracę będziesz wykonywać? Ile miejsca potrzebujesz, aby czuć się komfortowo? Przykładowo: jeśli pracujesz w branży graficznej czy IT, zapewne korzystasz z wielu monitorów, w takim przypadku będzie Ci potrzebne biurko z szerszym blatem. 

Jak widzisz wybór miejsca zależy od kilku czynników. Gabinet należy dostosować do trybu Twojej pracy w domu. Biuro w domu powinno sprzyjać koncentracji i skupieniu. Zaprojektowanie odpowiedniego stanowiska do pracy, może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wówczas w odpowiedniej aranżacji przestrzeni, dostosowanej do Twoich potrzeb może pomóc Ci architekt. Dzięki współpracy z profesjonalistą masz gwarancję rozwiązań funkcjonalnych i optymalnie wykorzystanej przestrzeni. 

Krok 2: Gdzie urządzić biuro w domu?

Niezależnie od tego, czy planujesz urządzić biuro w oddzielnym pokoju, czy wygospodarować przestrzeń w mieszkaniu, mamy dla Ciebie kilka porad. Sprawdź, i poznaj wady oraz zalety domowego biura we wszystkich pomieszczeniach w domu. 

Osobny gabinet

Jeśli możesz pozwolić sobie na zaadoptowanie jednego z pokoi tylko pod domowe biuro, to świetnie. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie domowego biura w osobnym pomieszczeniu. Jeśli kupiłeś kilkupokojowy apartament lub dom, od razu możesz zaplanować aranżację domowego biura bez konieczności wydzielania dodatkowego miejsca. Wybierz pokój z naturalnym źródłem światła (o tym dlaczego piszemy w dalszej części bloga). Warto w takim pomieszczeniu usytuować nie tylko niezbędne biurko i fotel, ale także miejsce do przechowywania dokumentów, przyborów biurowych, drukarkę i akcesoria do pracy. Przydatne będzie również wygospodarowanie miejsca na sofę, fotele lub wygodne krzesła do przyjmowania klientów. Jeśli masz miejsce, świetnym pomysłem będzie połączenie domowego biura ze sprzętem do odstresowana w ramach przerwy np. rowerkiem stacjonarnym.

Biuro w sypialni

Strefę biurową możesz urządzić także w tym pomieszczeniu w domu. Musisz mieć jednak świadomość, że tego typu rozwiązanie będzie miało swoje plusy i minusy. Biuro domowe w sypialni świetnie sprawdzi się, ze względu na ustronny charakter wnętrza. Pracy w sypialni sprzyja wykonywanie zadań wymagających ciszy i skupienia. Dodatkowym plusem jest ustronne do pracy, którego nie widzimy na co dzień przebywając w przestrzeni dziennej mieszkania. Aranżując domowe biuro w sypialni, wybierz meble wykonane na wymiar. Dzięki temu, będą nie tylko spójne z pozostałymi meblami, ale lepiej zagospodarujesz przestrzeń wspólną i dopasujesz do swoich potrzeb. 
Sypialnia z miejscem do pracy, nie jest pozbawiona wad. Jeśli Twoja praca wymaga przyjmowania klientów, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie odpowiednie. Ponadto ciężko tutaj o zachowanie podziału pomiędzy życiem prywatnym, a służbowym. Miejsce to, kojarzymy z odpoczynkiem i przyjemnym spędzaniem czasu. Sypialnia i biurko w jednym pokoju może zaburzyć Twoje poczucie komfortu.

Domowe biuro w salonie

Kącik biurowy umieszczony w salonie nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba, że jesteś singlem lub w godzinach Twojej pracy będziesz przebywał sam w domu. Jeśli masz kuchnię połączoną z salonem i więcej domowników pracujących z domu, zastanów się czy usytuowanie biurka w salonie będzie najwygodniejszą opcją. Częste wizyty do kuchni czy do pokoju dziennego, zapachy i dźwięki przygotowywanych posiłków, mogą bardzo przeszkadzać w pracy. Urządzając biuro domowe w salonie, kieruj się wystrojem głównego wnętrza. Meble możesz dobrać meble biurowe z pokrewnej kolekcji, tak aby idealnie wpasowały się we wnętrzu. Weź również pod uwagę, że miejsce do pracy w salonie, to nie tylko biurko, ale również fotel, komputer, segregatory czy książki. W swoim miejscu pracy powinieneś czuć się komfortowo. Jeśli Twoja praca wymaga skupienia, warto oddzielić to miejsce od przestrzeni wypoczynkowej. Z pomocą przychodzą tutaj regały na książki, szklane ścianki, parawany, a nawet duże rośliny. Dodatkowo możesz wydzielić miejsce do pracy za pomocą kontrastowych kolorów ścian.

Pokój dla gości z miejscem do pracy

W przypadku gdy nie chcesz aranżować typowego pokoju biurowego, jednym z najlepszych miejsc do pracy jest pokój gościnny. W wielopokojowych mieszkaniach lub domach często przeznacza się któryś z pokoi na pomieszczenie dla gości. Prawda jest taka, że w większości przypadków taka przestrzeń jest użytkowana zaledwie kilka razy do roku. Warto w takim wypadku wygospodarować w takim pokoju miejsce na wygodne biurko. Zamiast łóżka postaw na wygodną rozkładaną kanapę, dzięki temu zyskasz więcej miejsca. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest swoboda aranżacji. 

Domowe biuro w szafie

To niebanalne rozwiązanie, sprawdzi się doskonale jeśli dysponujesz małym metrażem lub wykonujesz pracę w systemie hybrydowym. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. 
Domowe biuro w szafie jest przeważnie robione na wymiar, a co za tym idzie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli w mieszkaniu dysponujesz wnęką, wykorzystaj tą przestrzeń do umieszczenia szafy wnękowej. 

 

Krok 3: wygodne miejsce pracy, czyli kilka słów o ergonomii

Komfortowe biurko

Biurko należy dopasować do wykonywanej pracy, wzrostu, sprzętu, na którym pracujesz. Dobierając model dla siebie, zwróć uwagę na przestrzeń, która dysponujesz. Głębokość wygodnego biurka do pracy to minimum 60 cm. Jeśli na biurku ma zaleźć się duży monitor, klawiatura i mysz, zdecyduj się na głębsze biurko 70cm – 80 cm. Minimalna wygodna szerokość biurka to 120 cm. Jeśli możesz pozwolić sobie na szersze biurko, rozważ, czy ta opcja nie będzie dla Ciebie korzystniejsza.
Jeśli posiadasz większy metraż lub nie musisz przechowywać wielu dokumentów, możesz zdecydować się na proste biurko. Styl loftowy, bez dodatkowych szuflad będzie odpowiedni. Jeśli dysponujesz niewielkim blatem, świetnym rozwiązaniem będzie wysięgnik do monitorów. Natomiast biurko z szufladami sprawdzi się, jeśli Twoja praca wymaga przechowywania akcesoriów podręcznych. 
Niezależnie od wyboru, blat biurka powinien znajdować się na wysokości ok. 65-85 cm. Monitor ustaw w odległości od 40 do 100 cm od oczu.  Jeśli biurko nie ma regulacji i jest wyższe, zakup podnóżek, który zapewni podparcie dla stóp. 

Fotel do pracy

Komfort pracy przy komputerze zapewni Ci odpowiednio dobrany fotel. Nie kupuj fotela do pracy, jeśli wcześniej na nim nie usiadłeś. Jeśli pracujesz przed komputerem tylko kilka godzin w tygodniu, możesz pozwolić sobie na wygodny fotel niekoniecznie typowo biurowy. Jeśli natomiast Twoja praca wymaga sporej ilości pisania i siedzenia przy biurku, zainwestuj w fotel biurowy z podłokietnikami. Przy zakupie zwróć uwagę na funkcję regulacji oraz wyprofilowanie. Im więcej elementów regulowanych, tym lepsze dopasowanie do Twojej sylwetki.
Odpowiednia ilość gniazd wtykowych
Domowe biuro to nie tylko komputer, ale związane z nim wszystkie sprzęty tj: drukarka, zasilacze, skaner, niszczarka do śmieci. Wszystkie te sprzęty wymagać będą dodatkowego gniazdka.  Zwróć uwagę na to, przy planowaniu ustatkowania biura. Jeśli prawidłowy montaż wymaga poprowadzenia listwy, możesz zastosować maskownice do przewodów.

Jak wybrać fotel do pracy

Krok 4: Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie w miejscu do pracy powinno być starannie dobrane. Najlepszym rozwiązaniem jest światło naturalne, ponieważ ma korzystny wpływ na samopoczucie i komfort pracy. Stawiając biurko najbliżej okna, pamiętaj, że słoneczne dni mogą utrudnić Ci pracę. Zainwestuj w rolety, plisy, żaluzje lub zasłony.
Jesteś prawo czy lewo ręczny? Może zdziwi Cię fakt, ale zanim postawisz biurko, powinieneś wziąć to pod uwagę. Jeśli jesteś prawo ręczny, źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie. Zasada ta dotyczy również sztucznego oświetlenia, aby nie zasłaniać źródła światła swoim ciałem.
Wybierając lampę na biurko wybierz tę z regulowanym ramieniem. Najbardziej uniwersalną barwą światła jest 4000K. Światło to, można porównać do słonecznego. Nie wywołuje senności, idealnie pasuje do przestrzeni biurowych.

Pokoj biurowy w domu w różowych kolorach

Krok 5: Jakie kolory wybrać?

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Kolory w domowym biurze powinny sprzyjać kreatywności i skupieniu. Pewnym rozwiązaniem jest stworzenie uniwersalnej bazy. Barwy, które pobudzają warto uwzględnić podczas doboru dodatków do pokoju. To właśnie barwne dodatki dodadzą Ci energii do pracy. Natomiast zieleń w postaci roślin działa kojąco i odprężająco na wzrok, dlatego sprawdzi się idealnie w domowym biurze. Kolory wnętrza powinny być również spójne z całością wystroju mieszkania. Jeśli wydzielasz przestrzeń w sypialni, warto postawić na neutralne barwy ziemi: szarości, biel, beż, grafit i brąz. Jaskrawe i wyraziste farby na ścianach mogą negatywnie wpłynąć na koncertuję.  Możesz postawić na charakterystyczne meble i zrównoważyć efekt delikatnymi barwami ścian. 

Gabinet do pracy w domu w szarych kolorach

Pokój biurowy: inspiracje w szarym kolorze

Krok 6: Jakie dekoracje wybrać?

O ergonomii w domowym biurze powiedzieliśmy już sporo. Czas na kilka słów o tym, jak urozmaicić wystrój naszego wnętrza. Detale odgrywają kluczową rolę, to właśnie one decydują o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia. Biuro w domu nie powinno być pozbawione dekoracji. Warto zdecydować się na rośliny zielone, które mogą wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Rośliny doniczkowe w gabinecie działają nawilżająco i zwiększają wilgotność powietrza. Pozytywnie na naszą kreatywność na pewno wpłyną obrazy lub zdjęcia. Warto powiesić je w niedalekiej odległości od monitora, tak aby nasz wzrok mógł odpocząć, koncentrując się na innym widoku. Jeśli Twoja praca wymaga kreatywnych zadań, możesz pomalować ścianę farbą magnetyczną lub zakupić samoprzylepną tablicę kredową. Dzięki temu, w łatwy sposób zapiszesz swoje pomysły i inspiracje. 
Zachowaj jednak umiar planując wystrój, aby nie zagracić domowego biura. Nieocenioną rolę w walce z bałaganem na biurku odegrają organizery i odpowiednie pojemniki. 

Jak widzisz, stworzenie idealnego gabinetu, wymaga trochę pracy i zaangażowania. Mamy nadzieję, ze nasz przewodnik, wyjaśnił Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska pracy. Jeśli jednak uważasz, że dostosowanie Twojego mieszkania wymaga pomocy profesjonalisty – napisz do nas! Pomożemy Ci zaaranżować dom przystosowany do pracy zdalnej. Przede wszystkim zadbamy o projekt wnętrza mając na uwadze Twój styl życia.

12.04.2021 | Studio Archemia

Więcej

Remont kuchni - 5 najczęściej popełnianych błędów.

Remont mieszkania lub domu to bardzo stresujący temat, ponosimy nie tylko koszty finansowe, ale również emocjonalne i czasowe.  Odpowiednie wsparcie architektów oraz doświadczonych budowlańców czy sto...

Kuchnia otwarta czy zamkniętą - które rozwiązanie wybrać?

Urządzasz kuchnie i zastanawiasz się jakiego dokonać wyboru? Na co się zdecydować? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wszystko przede wszystkim zależy od powierzchni jaką dysponujecie, ukła...