Ile kosztuje projektowanie wnętrz

Właśnie kupiłeś dom lub planujesz remont mieszkania, porównujesz oferty architektów wnętrz i z każdą chwilą jesteś bardziej zagubiony. Zastanawiasz, ile kosztuje projektowanie wnętrz i jaki projekt będzie odpowiedni dla Twojej inwestycji? Sprawdź, jakie są różnice między ofertami i dlaczego praca z architektem to spora oszczędność.

Spis treści

Czy warto zatrudniać architekta wnętrz 
Jak przygotować się do wstępnego spotkania z architektem wnętrz?
Etapy wyceny projektu w Studiu Archemia
Ile kosztuje projektant wnętrz: różnice w cenie projektów 
    Projekt wnętrz – od czego zależy cena
        Różnice w stawce za projekt wnętrza domu i mieszkania 
        Metody ustalania ceny projektu wnętrza
Projekt wnętrza online – czy to dobry pomysł? 
Co jeszcze może zaoferować architekt wnętrz 
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
    Jak wylicza się cenę projektu wnętrz domu?
    Jaki jest koszt projektu łazienki?
    Jaki jest koszt projektu kuchni?
    Ile kosztuje projekt mieszkania?

Czy warto zatrudniać architekta wnętrz 

Planujesz remont i zastanawiasz się jak zmieścić się w budżecie przy obecnych cenach? Zatrudnij eksperta, w tej sytuacji to najrozsądniejsze rozwiązanie. Prace remontowe bez odpowiedniego nadzoru to pozorne oszczędności. 

Architekt wnętrz utrzyma budżet w ryzach, a do tego wskaże, co jest niezbędnym wydatkiem, a co można zakupić taniej. Współpraca z architektem uchroni Cię przed kosztownymi błędami w postaci nieprzemyślanych zakupów. Jeśli planujesz zakup mieszkania pod inwestycję, współpraca ze specjalistą się opłaci. Projektant wnętrz stworzy wnętrze uniwersalne, ale nie pozbawione charakteru. Zadba o szczegóły i jakość materiałów. Wyróżni Twoje mieszanie na rynku nieruchomości. Zanim wybierzesz Architekta, sprawdź, jak zrobić to dobrze.

Jak przygotować się do wstępnego spotkania z architektem wnętrz?

 1. Zapoznaj się z portfolio pracowni, której chcesz powierzyć mieszkanie. Sprawdź, w jakiej stylistyce architekt czuje się najlepiej, jak wyglądają projekty zamieszczone na stronie pracowni tego architekta.  

 2. Zajrzyj na social media danego biura. Zobaczysz, czym aktualnie zajmuje się dany projektant wnętrz, w czym się specjalizuje, a nawet poznasz formę preferowanej komunikacji. Być może już na tym etapie znajdziesz coś, co skłoni Cię do rozmowy na żywo. 

 3. Podczas spotkania zwróć uwagę na porozumienie z architektem. Jeśli czujesz się swobodnie w jego towarzystwie i dogadujecie się - dobrze trafiłeś. Z wybraną osobą spędzisz wiele czasu na wspólnych rozmowach, ponieważ praca nad Twoimi czterema kątami potrwa wiele tygodni. Dlatego aspekt komunikacji jest niezmiennie istotny.

 4. Nie obawiaj się pokazać inspiracji pochodzących z Internetu. Zdjęcia z Instagrama lub Printeresta dosłownie zobrazują co Ci się podoba. Mimo że Architekt nie odwzoruje idealnie wskazanej przestrzeni, warto pokazać mu co jest bliskie Twojej stylistyce. Mogą być to zdjęcia z aranżacji wnętrz, zestawienia kolorystyczne, zdjęcia mebli, obrazów, plakatów, a nawet wycinki z gazet. 

Doświadczony Architekt będzie chciał Cię poznać. Być może jego pytania o Twoje przyzwyczajenia, wzrost, rytm dnia, a nawet kto gotuje w domu mogą być dla Ciebie dziwne. Jednak proces poznania Inwestorów jest kluczowy. Dzięki temu powstanie projekt, dopasowany idealnie dla Ciebie, w którym będziesz się czuł dobrze każdego dnia. 

Projekt wnętrz mieszkania 50m - Studio Archemia

Etapy wyceny projektu w Studiu Archemia

Niezależnie od metrażu, projekt Twojego wnętrza przebiega wieloetapowo. Każde biuro projektowe ma inny system pracy. Warto sprawdzić, czy zakres usług, jakie proponuje architekt jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami. W mojej pracowni wyróżniam 8 zasadniczych kroków współpracy:

 • Rozmowa i ankieta
 • Pomiary budowlane
 • Dwa układy funkcjonalne
 • Kolorowe szkice 3D i wstępne kosztorys
 • Wizualizacje i lista wyposażenia
 • Projekt mebli na wymiar
 • Wspólna wizyta w sklepach
 • Dokumentacja techniczna

Etapy pracy nad projektem wnętrz w Studio Archemia

Ile kosztuje projektant wnętrz: różnice w cenie projektów 

W pracowni projektowej Studio Archemia znajdziesz trzy pakiety: podstawowy, standardowy oraz VIP. Cena za projekt Twojego wnętrza będzie zależna od zakresu prac, jakie Architekt musi wykonać. Sprawdź, która opcja spełnia Twoje oczekiwania.

Projekt koncepcyjny wnętrza to idealna propozycja, dla osób, które potrzebują pomysłu na aranżację i wizualizację wnętrza. Jeśli masz ograniczony budżet, a w zamian dysponujesz czasem i chęcią samodzielnej realizacji, ten pakiet będzie dla Ciebie odpowiedni. Koszt projektu wnętrza od 169 zł/m². W tej cenie uzyskasz projekt funkcjonalny mieszkania, szkic kosztorysu czy listę elementów wyposażenia wraz z cenami i sklepami. Dzięki otrzymanej w ramach pakietu prezentacji aranżacji w formie 3D z łatwością wyobrazisz sobie efekt finalny. Trójwymiarowa prezentacja zakłada kolory, materiały wykończeniowe oraz meble.

Projekt kompleksowy to rozszerzony pakiet dla osób, które szukają kompleksowej obsługi podczas realizacji projektu.  Otrzymasz wszystko, co zawiera projekt podstawowy, a dodatkowo zyskasz projekt łazienki i kuchni. Projekt wykończenia mieszkania, zawiera również budżet. Będziesz wiedział gdzie i za ile kupisz wszystkie elementy do swojego wnętrza, Architekt przeanalizuje z Tobą materiały. Zaoszczędzisz nie tylko swój czas, ale również pieniądze. Ekipy wykończeniowe otrzymają pakiet niezbędnych schematów instalacyjnych i projekt układu ścian. Otrzymasz projekt mebli na wymiar wraz ze wskazaniem kolorystyki i materiałów. Cena za metr w pakiecie kompleksowym już od 229 zł/m².

Kupiłeś mieszkanie w bloku lub dom i marzysz jedynie o tym aby się wprowadzić do w pełni urządzonego wnętrza? Nie masz czasu, ani ochoty na rozmowy z wykonawcami czy wizyty na budowie. Jeśli chcesz, aby ominął Cię stres związany z remontem projekt wnętrza pod klucz będzie dla Ciebie wprost stworzony. Sprawdzimy na każdym etapie prac wszystkich wykonawców. Zamówimy elementy wyposażenia w oparciu o uzgodniony kosztorys, zadbamy o logistykę transportu czy zamówienie Internetu. Otrzymasz klucze do wysprzątanego i w pełni urządzonego mieszkania. Pakiet VIP wyceniamy indywidualnie. Chcesz dowiedzieć się o tym czy zamówienie projektu pod klucz jest dobrym rozwiązaniem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o wykończeniach wnętrz pod klucz!

Wizualizacja sypialni - Studio Archemia

Projekt wnętrz – od czego zależy cena

Jak widzisz cena za metr w mojej pracowni nie jest uzależniona od nieruchomości jaką posiadasz, a od usługi jaką otrzymujesz. Nie ma znaczenia czy masz małe mieszkanie, które wymaga większej logistyki i nakładu pracy, czy dom w którym musimy uwzględnić dodatkowo pomieszczenia techniczne. Jeśli nie jesteś pewien, jaki projekt będzie dla Ciebie odpowiedni przeanalizujemy z Tobą krok po kroku etapy prac.

Przeglądasz strony internetowe biur projektowych, przechodzisz do cennika i doznajesz szoku. Cena projektu za metr kwadratowy jest bardzo zróżnicowana. Rozbieżności mogą wynikać z wielu czynników: lokalizacji i wielkości biura, liczby osób zatrudnionych nawet sposobu wyceny. 

Cena projektu wnętrza może zależeć nie od metrażu, a czasu, jaki architekt poświęcił danej sprawie. W większych biurach projektowych wycena dokonywana jest w oparciu o ilość spotkań, pracy administracyjnej i projektowej nad danym wnętrzem. 

Jeśli prace ograniczają się do stworzenia projektu koncepcyjnego model wyceny w oparciu o godziny poświęcone nad projektem może okazać się korzystny. Jeśli jednak obejmuje nadzór autorski, wizyty na budowie oraz kontakt z wykonawcami, lepiej wybrać z góry ustalony budżet za metr kwadratowy.

Projekt wnętrza online – czy to dobry pomysł? 

Lockdown rozwinął świat spotkań online i usług zdalnych, również w branży projektowej. Rynek rozwija się dynamicznie. Spotkania online, to znaczna wygoda, musisz mieć jednak świadomość, że współpraca z architektem trwa kilanaście tygodni. Dlatego, jeśli cenisz swój czas, wybierz architekta, który spotyka się z Tobą na żywo tylko na niezbędne spotkania. Resztę spotkań możecie bez problemu odbyć online. Architekt udostępniając Ci swój ekran z projektem pokaże Ci dokładnie to samo, co podczas spotkania na żywo. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze i to bez wychodzenia z domu.  

Jestem zwolenniczką zmian, ale cenię sobie także kontakt z drugim człowiekiem na żywo.  W Studiu Archemia zależy mi, aby poznać moich Klientów. Cenię czas, zarówno Klientów jak i swój, dlatego oferuję moim Klientom niezbędne spotkania na żywo, pozostałe online. Uważam, że jest to świetna forma kompromisu i zyskania na czasie. Kluczowe w spotkaniach na żywo jest pierwsze spotkanie i omówienie potrzeb klientów a także wspólnie zakupy w sklepach, podczas których analizujemy materiały i konfrontujemy je z projektem. Reszta spotkań z powodzeniem może odbywać się drogą online.  

Co jeszcze może zaoferować architekt wnętrz 

W Studio Archemia stawiam na kontakt z klientem. Chcę, aby inwestorzy byli w pełni zadowoleni. Dlatego często oferuję dodatkową usługę aranżacji wnętrz dodatkami takimi jak obrazy, poduszki, elementy dekoracyjne, świece, lampki, czy tekstylia. Wszystko to, co tworzy niesamowity klimat we wnętrzu i sprawia, że mamy przytulna przestrzeń i czujemy się jak w domu. Część z klientów sama dobiera dodatki, jednak zdecydowana większość decyduje się moją pomoc po skończonym projekcie.

W praktyce wygląda to tak, że po skończeniu prac przez ekipę remontową i stolarzy spotykamy się miejscu inwestycji, ustalamy budżet i kolorystykę dodatków. Następnie zgodnie z ustaleniami kupuje wszystko to, co uznam za idealne do tego wnętrza i ozdabiam je. Na koniec inwestorzy po zobaczeniu efektu finalnego sami decydują, które  z dodatków zostawiają, a które decydują się oddać. Na koniec mogą cieszyć się przytulnym i pełni zaaranżowanym wnętrzem.

Jeśli nie jesteś pewien, który pakiet będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się ze mną! Chętnie porozmawiam o ofercie dopasowanej do Twoich preferencji.

Projekty małych łazienek w bloku - Studio Archemia

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

To zależy od wielu czynników: przede wszystkim od tego, jaki jest metraż domu, czy jest to dom parterowy, czy ma więcej kondygnacji, czy jest to dom w stanie deweloperskim? A może z rynku wtórnego i cena zawiera projekt remontu mieszkania? Część architektów wnętrz wycenia za m2, część od ilości pomieszczeń a jeszcze inna część za ilość przewidywanych godzin pracy nad projektem.

Projekt łazienki czy kuchni wymaga więcej nakładu pracy niż projekt pozostałych pomieszczeń. Wynika to z ilości instalacji, jakie architekt powinien mieć na uwadze i przewidzieć w projekcie.  Oprócz tego wszystkie elementy dobrane w aranżacji powinny być odporne na wilgoć, wysokie temperatury czy parę. Architekt nie tylko dobiera płytki, ale przede wszystkim wykonuje rysunki techniczne ich rozłożenia. Wszystko to wymaga szczególnego podejścia do projektu i wiedzy technicznej. Projekt łazienki ze względu na ilość rysunków technicznych i detali do ustalenia, trwa też nieco dłużej niż projekt zwykłego pokoju. Zatem Jaki jest koszt projektu łazienki?  To zależy od biura projektowego lub architekta. Na pewno trzeba się liczyć od kwoty minimum 3500 zł brutto wzwyż.

Kuchnia to drugie najbardziej wymagające pomieszczenie do zaprojektowania zaraz obok łazienki. W projekcie kuchni należy przewidzieć nie tylko układ funkcjonalny tak, aby był jak najbardziej ergonomiczny do potrzeb mieszkańców. Należy także mieć na uwadze wszystkie instalacje, a także właściwości sprzętów AGD jakie wybiera Inwestor. Zdarza się, że producenci danych sprzętów wymagają, aby odległości od pozostałego wyposażenia były dokładnie takie, jak określają. Kuchnia powinna być także dobrze oświetlona kilkoma rodzajami światła – odpowiednie doświetlenie stanowiska pracy czy światło ogólne to must have każdej kuchni. Rysunki mebli, w większości na wymiar, dobór materiałów, uwzględnienie instalacji, parametrów sprzętów i ergonomii użytkowania powodują, że praca nad projektem kuchni wymaga wiedzy i czasu. Dlatego cena za projekt kuchni jest znacznie większa niż cena za projekt na przykład zwykłego pokoju.  Zatem Jaki jest koszt projektu kuchni? Trzeba liczyć się z kwotą od 3500 zł wzwyż, w zależności od biura projektowego.

Często Inwestorzy wysyłają pytania w stylu: Ile kosztuje projekt mieszkania 50 m2? albo Ile kosztuje projekt mieszkania 70 m2? Bardzo trudno tak z doskoku wycenić usługę projektową, kiedy nie wiadomo nic więcej o inwestycji. Zwracając się o wycenę do architekta, warto zawrzeć także kilka najważniejszych informacji: np. jaka jest lokalizacja inwestycji, czy jest w stanie deweloperskim czy z rynku wtórnego? Jaki projekt Cię interesuje: czy koncepcyjny, czy kompleksowy a może z nadzorem? Kiedy chcesz rozpocząć prace nad projektem?

23.05.2022 | Studio Archemia

Więcej

Modne łazienki 2024. Trendy w aranżacji łazienek

Mieszkania od dewelopera czy do remontu mają wspólną cechę – trzeba je urządzić. Łazienka to współcześnie nie tylko przestrzeń pozwalająca zadbać o higienę, ale również strefa prawdziwego relaksu. Co...

Projekt funkcjonalny - co to jest i ile kosztuje?

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się jak pomóc tym z Was, którzy z jakichś powodów nie mogą zdecydować się na usługę pełnego projektu wnętrz. Coraz droższe ceny nieruchomości, usług czy materiałów wyko...