projekt salonu

Jak wybrać odpowiedniego architekta wnętrz?

Rola architekta wnętrz jest wielowymiarowa. Architekt musi umieć słuchać, być kreatywny a jednocześnie zdyscyplinowany, być elastyczny oraz mieć artystyczną duszę. Przed podjęciem decyzji, komu zlecimy projektowanie wnętrz naszego domu/mieszkania, warto umówić się na niezobowiązujące spotkanie z architektem, by zapytać o zasady i sposób współpracy. Dzięki temu będziemy w stanie określić czy współpraca z danym projektantem będzie przebiegała tak, jak sobie tego życzymy. Niektórzy projektanci wywierają nacisk, by Inwestor zaufał ich doświadczeniu bezkrytycznie, z kolei innym zależy przede wszystkim na tym, by cały proces projektowy był dla Inwestora bezstresowy i przebiegał w miłej atmosferze. My sami musimy wiedzieć z kim chcemy współpracować. Przy wyborze odpowiedniego specjalisty powinniśmy kierować się nie tylko ceną ale także zwrócić uwagę , czy projekty wystroju wnętrz prezentowane przez architekta są zbliżone do naszych oczekiwań.

Jak zatem wybrać architekta, który będzie dla nas odpowiedni?

Szukając architekta wnętrz powinniśmy zwrócić uwagę na jego projekty i realizacje, czy aranżacja wnętrz jego autorstwa wpisuje się w nasze kanony piękna? czy nam się podobają? czy moglibyśmy tak mieszkać?  Jeśli odpowiedź brzmi tak, to analizujemy ofertę danego projektanta. Warto zwrócić uwagę na to ile koncepcji dostaniemy w ramach ceny, czy projekty wystroju wnętrz zawierają rysunki wykonawcze potrzebne  wykonawcom do realizacji projektu, czy są uwzględnione rysunki mebli na wymiar? ile ujęć wizualizacji obejmuje projekt? czy dostaniemy w ramach ceny karty katalogowe zawierające spis materiałów użytych w projekcie, ceny, ilość i sklepy, gdzie możemy dane rzeczy zakupić?

Umówiłeś się na spotkanie?  Warto się na nie przygotować.

To czy architekt dobrze zinterpretuje nasze oczekiwania, w dużej mierze zależy od naszego przygotowania - Im więcej projektant wie o naszym stylu życia, priorytetach, upodobaniach, tym szybciej i trafniej przygotuje projekt odpowiadający naszym potrzebom.

Dlatego przed spotkaniem z projektantem:

 - zastanów sie nad tym co lubisz we wnętrzach, za czym nie przepadasz, w jakich pomieszczeniach dobrze się czujesz, jaka kolorystyka, jaki styl? Poszukaj inspiracji w intrenecie

- przeanalizuj jakie są Twoje potrzeby w zakresie funkcji danych pomieszczeń

Projektowanie wnętrz przy współpracy z architektem to nie tylko tworzenie ładnych dla oka przestrzeni, to także aranżacja wnętrz w sposób przemyślany, dostosowany do naszych potrzeb, naszego stylu życia. Dogłębne zrozumienie wymagań klienta jest fundamentem dla poprawnej realizacji projektu. Dobry architekt powinien skupić się nie tylko na ciekawym designie ale przede wszystkim na ergonomii i wygodzie we wnętrzu. Bo nie sztuką jest zaprojektować piękną katalogową przestrzeń, która na co dzień jest mało funkcjonalna. Wnętrze musi być spójne z naszym stylem życia, z preferencjami, powinno być tożsame z naszymi oczekiwaniami. Strzeżmy się specjalistów, którzy skupiają się wyłącznie na ciekawym designie. Dom czy mieszkanie musi być funkcjonalne, inaczej nawet ciekawie zaaranżowana przestrzeń stanie się uciążliwa.

Zatrudnienie projektanta wnętrz nie oznacza, że zostaniemy pozbawieni własnych pomysłów, wręcz przeciwnie - architekt pomoże właściwie zinterpretować nasze oczekiwania i rozwinąć je tak, by osiągnąć efekt wnętrza funkcjonalnego i profesjonalnego. Nie bójmy się zatem zwrócić do specjalisty, nawet z niewielkim wnętrzem do zaaranżowania, bo dzięki jego pomocy wspólnie będziemy mogli stworzyć przestrzeń, która harmonizuje z naszym stylem życia.

25.05.2018 | Studio Archemia
WIĘCEJ
PROJEKTY WNĘTRZ ONLINE #zostańwdomu
  Kupiłeś mieszkanie/dom/lokal i zastanawiasz się co dalej zrobić podczas gdy w czasie trwania epidemii musimy zostać w domu? Obawiasz się, że nie wprowadzisz się do nowego mieszkania/domu w terminie, który założyłeś i wszystko wydłuży się w czasie? Stresuje Cię perspektywa czekania na remont i poczucie marnowania czasu? Mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie! Wspierając akcję #zostańwdomu , nie musisz re...
17.04.2020 | Studio Archemia czytaj więcej
Projektowanie wnętrz
- O TYM CZY WARTO KORZYSTAĆ Z POMOCY ARCHITEKTA? Podchodząc do tematu zakupu mieszkania analizujemy wiele czynników: cenę, dobrą lokalizację o rozwiniętej infrastrukturze, jego powierzchnię, usytuowanie względem stron świata, jakość wykończenia i wiele innych aspektów. Kiedy staniemy się już szczęśliwymi posiadaczami "naszego M" warto zwrócić uwagę na sposób jego wykończenia, bo przecież powinno stanowić o...
11.10.2017 | Studio Archemia czytaj więcej