Remont kuchni - 5 najczęściej popełnianych błędów.


Remont mieszkania lub domu to bardzo stresujący temat, ponosimy nie tylko koszty finansowe, ale również emocjonalne i czasowe.  Odpowiednie wsparcie architektów oraz doświadczonych budowlańców czy stolarzy może okazać się bezcenne na każdym etapie realizacji projektu. Nie łatwo także obrać jeden spójny kierunek przy aranżacji, patrząc na mnogość materiałów do wyboru, kolorów, struktur, sprzętów i mebli. Jeśli jednak decydujecie się na samodzielną aranżację wymarzonego wnętrza, wskażemy Wam najczęściej popełniane błędy, z którymi możecie spotkać się podczas swojej pracy. Wystrzegacie się ich, aby nie przepłacać!


BŁĄD 1: Nieprzemyślana kuchnia

Teraz zastanawiasz się „Ale jak to? Przecież wiem jaką chcę kuchnię, białą z drewnianym blatem!”. A to powinien być ostatni punkt Twoich rozważań. Zaczynając myśleć o własnej kuchni przede wszystkim, zastanów się jakie masz potrzeby, aby była idealnie dostosowana do Ciebie. Przemyśl, czy dużo gotujesz, czy masz wiele sprzętów kuchennych? Może masz drogocenną zastawę, na która trzeba znaleźć miejsce? Zastanów się, ile osób będzie użytkować tę kuchnię, jakiego są wzrostu, czy lubicie jadać szybkie posiłki przy stoliku barowym lub wyspie? Warto pomyśleć także o swoich nawykach: czy lubisz gromadzić zapasy jedzeniowe? Co lubisz mieć pod ręką? Z jakich naczyń korzystasz często a po jakie sięgasz sporadycznie? To wszystko ma znaczenie w rozplanowaniu idealnej kuchni. Pamiętaj również o drobnym sprzęcie i akcesoriach w kuchni, z których korzystasz, takich jak blednery, miksery, maszyny do wypieku chleba, chlebaki, czajniki, tostery i inne, które mogą zając sporo przestrzeni i na które też musisz znaleźć miejsce.

BŁĄD 2: Za mało miejsca na wszystkie wymarzone sprzęty AGD

Jak już określiłeś swoje zapotrzebowanie na miejsce, sprawdź jakie wymiary ma Twoja i czy pomieści wszystko, co jest Ci niezbędne do wygodnego funkcjonowania. Pamiętaj przy tym aby uwzględnić również miejsce na niezbędne sprzęty AGD. W tym celu należy odpowiedzieć sobie na kolejne pytania: jakiej wielkości sprzętów potrzebujemy i czy na pewno pomieścimy je w przyszłej kuchni? Na rynku jest mnóstwo modeli o różnej pojemności i wielkości. Przykładowo standardowa lodówka jednoskrzydłowa do zabudowy zajmie około 60 cm szerokości, ale dwudrzwiowa zajmie już około 90 cm plus potrzebny dystans, aby w pełni otworzyć drzwi, zmywarka ma między 45 a 60 cm szerokości, piekarnik kolejne 60 cm, płyta grzewcza może zając od 29 cm do nawet 100 cm szerokości w zależności od ilości pól grzewczych. Ważnym elementem, który również może zając sporo miejsca jest zlew oraz kosz do segregacji odpadów. Zlewy mogą myć jednokomorowe, półtorakomorowe lub dwukomorowe, do tego w wersji z ociekaczem lub bez. Na ociekacz warto zdecydować się, jeśli mamy w zwyczaju myc drobne elementy bez konieczności wkładania ich do zmywarki. Jeśli nie mamy miejsca na blacie, a potrzebujemy miejsca na odłożenie mokrych naczyń podręcznych, warto przemyśleć szafkę wiszącą z ukrytym ociekaczem. Podsumowując wszystkie niezbędne sprzęty AGD może okazać się, że zostanie bardzo mało miejsca na blaty robocze i na przechowywanie. A co w sytuacji, kiedy lubimy gotować, ale mamy mało miejsca w kuchni i nie wiemy jak to wszystko pomieścić?  

Kuchnia półotwarta na salon

BŁĄD 3: Kuchnia niezgodna z zasadami ergonomii

Ten błąd może nas kosztować sporo nerwów po wykonaniu kuchni, która jest zwyczajnie niewygodna. Standardowa wysokość blatów kuchennych wynosi 85 cm, jednak coraz więcej producentów oferuje blaty na wysokości od 90 cm do 100cm. Jeśli wybierzesz zabudowę kuchenną przy oknie, zmierz w pierwszej kolejności wysokość okna od podłogi. Gdy pod oknem umiejscowisz zlewozmywak, musisz liczyć się z dobraniem odpowiedniej baterii, do tego, aby okno mogło się otworzyć.

W aranżacji kuchni nie zapomnijcie o przestrzeni roboczej.  Zlewozmywak nie może być umiejscowiony za blisko kuchenki, pomiędzy sprzętami musimy zachować minimum 60 cm dystansu.  Pamiętajcie, że pomiędzy tymi elementami, miejsce na odkładanie potraw i produktów jest niezbędne.

Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni również wymaga przemyślenia. W przypadku zmywarki czy lodówki, gniazdka powinny znajdować się nie niżej niż 30 cm od podłogi. Zwróć uwagę na to, aby gniazdek nie umieszczać bezpośrednio za sprzętami AGD, w przypadku lodówki najlepiej umiejscowić gniazdko obok, lub w szafce nad lodówką, tak aby nie było problemu z  jej przyleganiem do ściany.  Zanim jednak zaplanujesz rozmieszenie gniazdek elektrycznych, należy podczas planowania umiejscowić meble i sprzęty w tzw. trójkącie roboczym lub jednym rzędzie.


BŁĄD 4: Design ponad funkcjonalność

Zainspirowani pięknymi zdjęciami w Internecie, marzymy, aby mieć piękną kuchnię. Niestety często kierując się tylko wyglądem, funkcjonalność schodzi na drugi plan. Zachowanie ergonomii jest szczególnie ważne przy urządzaniu kuchni, wszystko przede wszystkim zależy od powierzchni jaką dysponujecie, układu mieszkania oraz od stylu życia. Więcej o odpowiedniej aranżacji kuchni przeczytacie na naszym blogu.

Popularnym błędem w tym zakresie jest brak podziału tematycznego i nie wydzielenie stref funkcjonalnych. Podczas aranżacji kierujcie się wykonywaniem danych czynności w kuchni. Podziel kuchnię na cztery główne strefy: przechowywanie, zmywanie, przygotowanie oraz gotowanie i pieczenie.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

BŁĄD 5 : Niewystarczające oświetlenie

Niewystarczająca liczba źródeł światła okaże dużym mankamentem, szczególnie w porze jesienno-zimowej.  Planując rozmieszczenie lamp w kuchni, kieruj się strefami roboczymi tak, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki podczas pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie dodatkowych kierunkowych lamp. Częstym błędem jest pomijanie oświetlenia nocnego, wykorzystaj zabudowę kuchenną i zainstaluj taśmy LED.

Dobierając lampy weźcie pod uwagę nie tylko ilość, ale również moc i barwę żarówki. Ile lumenów powinno przypadać na jeden metr kwadratowy kuchni? Zaleca się stosowanie żarówek, które dostarczą nam od 300 do 700 lumenów na m2.  W Internecie znajdziecie odpowiednie kalkulatory, które po wprowadzeniu rozmiaru pomieszczenia i jego zastosowania pomogą Wam sprawdzić szacowną ilość lumenów. Wybierając oświetlenie zadbaj o to, aby światła było więcej, aniżeli było go w kuchni za mało. Wybierająć oświetlenie, pamiętajcie o dokładnych pomiarach. Oświetlenie musi współgrać z umeblowaniem, zawsze warto przeanalizować sposób otwierania drzwiczek, przed zamontowaniem lamp tak, aby uniknąć kolizji.


Wymarzona kuchnia: jak ustrzec się błędów?

Błędy podczas aranżacji kuchni zdarzają się naprawdę bardzo często. Dlatego starajcie się zaplanować wszystko z dużym wyprzedzeniem, rozrysujcie plan na kartce, zastanówcie się na spokojnie jak każdy z elementów będzie funkcjonował. Mamy nadzieje, że Nasz artykuł rozjaśni wątpliwości i pomoże lepiej urządzić kuchnię Waszych marzeń! Jeśli szukacie inspiracji na naszej stronie znajdziecie projekty kuchni, które charakteryzują się szczególnym podejściem do połączenia  estetyki i ergonomii. Szukasz usługi wykończenia pod klucz? Koniecznie przeczytaj mój artykuł Projekt i wykończenie wnętrz pod klucz

16.02.2021 | Studio Archemia

Więcej

Projekt funkcjonalny - co to jest i ile kosztuje?

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się jak pomóc tym z Was, którzy z jakichś powodów nie mogą zdecydować się na usługę pełnego projektu wnętrz. Coraz droższe ceny nieruchomości, usług czy materiałów wyko...

Trendy wnętrzarskie 2024

Urządzenie wnętrza ze swoich marzeń nie jest łatwym zadaniem. Warto zwracać uwagę na aktualne trendy wnętrzarskie, które pozwolą nam stworzyć otoczenie pełne elegancji, klasy i nowoczesności! Sprawdź...