Kuchnia otwarta czy zamkniętą - które rozwiązanie wybrać?


Urządzasz kuchnie i zastanawiasz się jakiego dokonać wyboru? Na co się zdecydować? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale wszystko przede wszystkim zależy od powierzchni jaką dysponujecie, układu mieszkania oraz od stylu życia. Aranżacja kuchni powinna być przemyślana i dostosowana do Waszych potrzeb. W projekcie kuchni najważniejsza jest prawidłowa ergonomia.


Czym kierować się podczas wyboru kuchni? 


Kuchnia z salonem – zalety i wady kuchni otwartych

Kuchnia otwarta na salon jest idealnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz niewielkie mieszkanie. Przy małym metrażu, otwarcie kuchni optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli jesteś osobą towarzyską, która lubi zapraszać gości, a życie społeczne jest dla Ciebie istotne, kuchnia otwarta na salon sprawdzi się idealnie. Dodatkowym atutem otwartej kuchni jest aranżacja wnętrza. W dalszej części naszego bloga znajdziesz garść inspiracji i pomysłów na urządzenie spójnej i estetycznej przestrzeni.

Minusem otwartej kuchni jest przenikanie zapachów do reszty mieszkania. Planując taką kuchnie, warto już na etapie projektu wziąć pod uwagę odpowiednią wentylację oraz dobry okap. Kolejnym aspektem, o którym należy pamiętać wybierając otwartą kuchnię jest większe zapotrzebowanie na porządek. Brudne naczynia, nieład na blacie, czy sprzęty kuchenne będą widoczne dla wszystkich osób znajdujących się w salonie. Warto również mieć na uwadze komfort życia pozostałych domowników – przy otwartej kuchni, hałasy w trakcie gotowania mogą przeszkadzać reszcie członków rodziny w rozmowie czy odpoczynku.

Kuchnia otwarta na salon

Zalety i wady kuchni zamkniętej

Przy kuchni zamkniętej, mamy większą swobodę podczas sporządzania posiłków, do salonu nie dotrą niepożądane zapachy, ani hałasy sprzętów kuchennych. Kolejną zaletą kuchni zamkniętej, jest to, że nie musi idealnie komponować się z salonem, możemy ją urządzić w dowolnym stylu, choć zdecydowanie zachęcamy do spójności stylistycznej we wnętrzach poprzez uzyskanie harmonii lub kontrastów. W kuchni zamkniętej zazwyczaj znajduje się również więcej miejsca do przechowywania.

Minusem kuchni zamkniętej, zwłaszcza w małych przestrzeniach jest brak możliwości integracji z członkami rodziny czy gośćmi podczas przygotowywania posiłków. Zamknięta kuchnia wymaga dużo większej ilości przestrzeni niż w aneks kuchenny i musi posiadać osobne okno w pomieszczeniu.

Kuchnia półotwarta na salon

Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Przy projektowaniu takiego wnętrza, należy zachować spójność estetyczną, aby nie zaburzyć charakteru poszczególnych pomieszczeń. Podczas aranżacji możemy zastosować kilka możliwości oddzielenia kuchni otwartej od salonu:

  • Najprostszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jest postawienie na granicy stref stołu. Mebel sprawi, że mieszkanie stanie się spójne, a zarazem będzie bardziej uporządkowane oraz funkcjonalne.
  • Dobrym pomysłem jest również postawienie regału oddzielającego strefę dzienną od kuchennej. Dzięki takiemu zastosowaniu, kuchnia będzie sprawiała wrażenie wyizolowanej, a Ty uzyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania. Co więcej takie rozwiązanie pozwoli nam na więcej swobody w kuchni w kwestii utrzymania porządku i nie wszystkie brudne naczynia będą od razu widoczne dla gości w salonie.
  • Jeśli mamy dużą przestronną kuchnie, możemy postawić wyspę, która będzie pełniła zarówno funkcję blatu kuchennego, jak i barku. Kuchnia z salonem oddzielonym wyspą może być prawdziwym sercem domu, idealnie sprawdzi się dla osób towarzyskich.
Mała kuchnia z salonem

Kuchnia jako oddzielne wnętrze.

Urządzenie kuchni zamkniętej stanowi nie lada wyzwanie. Jak już wspomniałyśmy największym minusem tego rozwiązania jest nieustawność pomieszczenia. Aby powiększyć optycznie przestrzeń, można postawić na jasne kolory. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, w kuchni warto zaaranżować kącik jadalniany. Takie rozwiązanie sprawi, że w jednym miejscu będziemy przygotowywać i spożywać posiłki.

Ciemna kuchnia z drewnem

Decyzja o tym, czy kuchnia powinna być otwarta czy zamknięta, stanowi wyzwanie na etapie projektowania. Wybór zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia mieszkania, układ, funkcjonalność i osobiste preferencje. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby znaleźć idealne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, jak może wyglądać projekt Twojej wymarzonej kuchni, napisz lub zadzwoń do mnie, a chętnie pomogę Ci stworzyć idealne rozwiązanie.

Szukasz usługi wykończenia pod klucz? Koniecznie przeczytaj mój artykuł Projekt i wykończenie wnętrz pod klucz

25.01.2021 | Studio Archemia

Więcej

Warsztaty wnętrzarskie „Odkryj wnętrze zgodne z sobą”

Dlaczego warto przyjść na warsztaty?Popraw jakosć swojego wnętrza, dzięki prostym trikom, które spowodują, że odzyskasz dobry nastrój. Będziesz uwielbiał mieszkać w swoim domu i wypoczniesz. Myśl o re...

Telewizor w sypialni - pomysły na aranżację

Podczas aranżacji sypialni wiele osób staje przed dylematem dotyczącym telewizora. Zwolennicy tego rozwiązania cenią możliwość oglądania ulubionych filmów w wygodnym łóżku, zwłaszcza w zimne deszczowe...