Projekt funkcjonalny - co to jest i ile kosztuje?

Od jakiegoś czasu zastanawiałam się jak pomóc tym z Was, którzy z jakichś powodów nie mogą zdecydować się na usługę pełnego projektu wnętrz. Coraz droższe ceny nieruchomości, usług czy materiałów wykończeniowych potrafią nieźle uszczuplić domowy budżet.

Co zatem zrobić, kiedy samodzielnie postanowisz zabrać się za aranżację? Albo budujesz dom i potrzebujesz wsparcia tylko w części projektu na etapie rozmieszczenia pomieszczeń

Problemów w samodzielnym urządzaniu swojego wnętrza może być naprawdę sporo. Wiele osób myśli, że problem pojawia się na etapie wykończenia wnętrza. Niestety pojawia się o wiele wcześniej, bo już na etapie układu funkcjonalnego. 

Dobry układ funkcjonalny jest bazą do wszystkiego. Można powiedzieć, że rozwiązuje naprawdę dużą część problemów z aranżacją wnętrza.

Z tego artykułu się dowiesz:

 1. Co to jest projekt funkcjonalny?
 2. Rzut od dewelopera a projekt funkcjonalny
 3. Projekt funkcjonalny mieszkania
 4. Projekt funkcjonalny domu
 5. Jak wygląda przykładowy projekt funkcjonalny
 6. Dlaczego potrzebujesz projektu funkcjonalnego, aby dobrze zaplanować wnętrze?
 7. Na jakim etapie budowy lub remontu najlepiej zaplanować układ funkcjonalny?
 8. Co obejmuje projekt funkcjonalny
 9. Projekt funkcjonalny: cena
Ergonomia we wnętrzu

Co to jest projekt funkcjonalny? 

Projekt funkcjonalny to przedstawienie pomysłu w postaci rzutu 2D, na odpowiednie rozplanowanie mebli, sprzętów i wyposażenia wnętrza, czasem zmiana w ingerencję układu ścian i komunikacji tak, aby wnętrze było dostosowane do Twoich potrzeb.

Zastawiałeś/łaś czasem, jak ustawienie elementów wnętrza wpływa na Twoje funkcjonowanie i nastrój? Ile razy denerwujesz się, że nie masz miejsca na odkurzacz, mop, szczotkę i wszystko stoi w łazience? Albo nie przewidziałeś/łaś szafki na klucze w hollu i wiecznie szukasz ich w mieszkaniu? Albo że łóżko jest za małe/ za duże i nie da się wygodnie wyspać lub otworzyć wygodnie szafy? Że masz złe oświetlenie w łazience, porozrzucane ubrania na fotelach, mało miejsca do przechowywania w kuchni i ogólny chaos we wnętrzu?

Na to wszystko ma wpływ ergonomia. Ergonomia z kolei to podstawa do opracowania projektu funkcjonalnego. Mówiąc o projekcie funkcjonalnym spotkasz się też z pojęciem układu funkcjonalnego. To wymienne określenia.


Rzut od dewelopera a projekt funkcjonalny

Ile razy zdarzyło mi się, że klienci pokazują rzut od dewelopera, który mieści ogromny aneks kuchenny, sofę, fotele w salonie i stół na 8 osób na zaledwie 18 metrach kwadratowych. Niestety w rzeczywistości jest bardzo mała szansa na realizację takiego wyposażenia.

Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce!

Poniżej pokażę Ci rzut od dewelopera, z jakim przyszli do mnie klienci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w mieszkaniu jest sporo miejsca, 3 pokoje, holl, łazienka, aneks kuchenny. Po głębszej analizie widać jednak, że aranżacja zaproponowana przez dewelopera nie wykorzystuje w pełni potencjału tej przestrzeni.

Zobacz na rzut od dewelopera:

Rzut od developera

Projekt funkcjonalny mieszkania

Deweloperzy często przeskalowują meble na rzutach stwarzając wrażenie większej przestrzeni we wnętrzu. Taki chwyt marketingowy, kupujesz oczami i często na etapie zakupu mieszkania polegasz na aranżacji zaproponowanej przez dewelopera. Uważaj na to!

W rzeczywistości często zdarza się, że układu jaki został zaproponowany przez dewelopera nie da się zrealizować. Na przykład meble są nieproporcjonalne mniejsze niż będą w rzeczywistości, odległości od ścian czy szaf są minimalne a często nawet niemożliwe do otworzenia mebli. Zdarza się też, że w kuchni nie są wrysowane wszystkie sprzęty tak, aby nie podkreślić tego, że będzie bardzo niewygodna i bez blatu roboczego.

To tylko niektóre z „trików” deweloperów na to, aby ułatwić Ci decyzję o zakupie mieszkania.


Projekt funkcjonalny domu

W przypadku domów też istnieje ryzyko nieodpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Wiele osób ma problem z wielkością mebli, ich wygodnym ustawieniem, tak aby wykorzystać potencjał przestrzeni.

Jeśli planujesz budowę domu, to projekt funkcjonalny pomoże Ci odpowiednio rozplanować ściany, pomieszczenia, ciągi komunikacyjne, wygodne pokoje, pomieszczenia dodatkowe tak, aby wszystko było dostosowane do Twoich potrzeb.

Projekt funkcjonalny jest podstawą do tego, aby uniknąć w przyszłości błędów aranżacyjnych w postaci nieergonomicznego usytuowania mebli, za dużych lub za małych elementów wyposażenia wnętrz, etc.


Zobacz, jak wygląda przykładowy projekt funkcjonalny

To jeden z pierwszych kroków jakie należy zrobić, aby dobrze zaaranżować wnętrze. Układ funkcjonalny w moim biurze projektowym, powstaje na podstawie ankiety, rozmowy i odpowiedzi na pytania odnośnie oczekiwań i wymagań względem wnętrza.

To ważny etap w procesie projektowym. Oprócz pokazania możliwych rozwiązań w mieszkaniu lub domu, daje możliwość przedyskutowania zasadności wszystkich oczekiwań, poruszenia wielu istotnych kwestii technicznych a także przeanalizowanie możliwości budżetowych.

Dopiero po analizie wszystkich tych aspektów powstają dwie propozycje układów funkcjonalnych mających na celu wykorzystać potencjał Twojego wnętrza.

Zobacz na przykładowe projekty funkcjonalne poprzedniego rzutu:

UKŁAD FUNKCJONALNY 1

UKŁAD FUNKCJONALNY 1


UKŁAD FUNKCJONALNY 2

UKŁAD FUNKCJONALNY 2


Dlaczego potrzebujesz projektu funkcjonalnego, aby dobrze zaplanować wnętrze?

To jeden z pierwszych kroków jakie należy zrobić, aby dobrze zaaranżować wnętrze. Przedstawienie potencjału Twojego wnętrza w formie projektu funkcjonalnego pozwoli w przyszłości uniknąć błędów, których usuniecie na etapie remontu może okazać albo bardzo kosztowne albo wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Na jakim etapie budowy lub remontu najlepiej zaplanować układ funkcjonalny?

Im szybciej tym lepiej. To jest pierwszy krok o jakim należy pomyśleć po zakupie nieruchomości lub po otrzymaniu rzutu od architekta projektującego dom.

Jak wygląda nasza współpraca


Co obejmuje projekt funkcjonalny:

Na spotkaniu przedstawiam zwykle dwa układy funkcjonalne wykorzystując potencjał Twojego wnętrza. Dokładnie analizujemy oba i wszystkie wady i zalety danego układu. Zdarza się, że powstaje trzecia wersja będąca połączeniem obu tych układów.

 • Krok 1: Prace przedprojektowe - poznanie Twoich potrzeb przed spotkaniem
  Na początku proszę Cię o wysalanie rzutów i instalacji jakie posiadasz. W odpowiedzi wysyłam ankietę z pytaniami o preferencje i wymagania odnośnie projektowanej przestrzeni. Wtedy także proszę o przesłanie inspiracji wnętrz, w których czułbyś się dobrze. Pozwoli mi to szybciej wczuć się w Twoją estetykę.
 • Krok 2: Spotkanie online - rozmowa o Twoim wnętrzu
  Na pierwszym spotkaniu omawiamy Twoje wcześniej wysłane inspiracje i preferencje. Twoje potrzeby i oczekiwania względem przestrzeni. Po spotkaniu zaczynam pracę na dokumentacji przesłanej przez Ciebie. To etap, na którym analizuję dokładnie rzuty dostarczone przez Ciebie i sprawdzam potencjał wnętrza pod względem funkcjonalności.
 • Krok 3: Spotkanie online – układy funkcjonalne
  Przygotowuję 2 układy funkcjonalne rozmieszczenia elementów w postaci rzutów 2d a także trójwymiarowych szkiców czarno-białych. Szkice niesamowicie ułatwiają wyobrażenie sobie przestrzeni Twojego wnętrza. Po wykonaniu układów spotykamy się i analizujemy przedstawione możliwości aranżacyjne, omawiamy plusy i minusy danych rozwiązań.
 • Krok 4: Oddanie projektu
  Po wybraniu idealnego układu funkcjonalnego dla Ciebie, przygotowuję aranżacji wnętrza z rozmieszczeniem wyposażenia, mebli, sanitariatów.

Finalnie otrzymasz:

 1. Rzut funkcjonalny pomieszczenia stworzony pod Twoje potrzeby, z wymiarami i opisami elementów wyposażenia
 2. Czarno-białe szkice 3d, będą podstawą do dalszej pracy nad wnętrzem.
Rzut aranżacji
Rzut funkcjonalny pomieszczenia stworzony pod Twoje potrzeby, z wymiarami i opisami elementów wyposażenia
Projekt funkcjonalny. Przykład

Projekt funkcjonalny. Przykład
Projekt funkcjonalny. Przykład
Projekt funkcjonalny. Przykład

Projekt funkcjonalny: cena

Projekt funkcjonalny wnętrza kosztuje 99 zł za m2. Dotyczy to powierzchni większych niż 20m2.

Jest to najatrakcyjniejsza opcja projektowa w mojej pracowni.

Zobacz jakie korzyści otrzymujesz wybierając ten pakiet projektowy:

 • najatrakcyjniejszy cenowo
 • najkrótszy czas trwania pracy nad projektem
 • rzut aranżacji dostoswany do Twoich potrzeb
 • wygodny system współpracy: spotkania online
 • możesz sprawdzić czy będzie nam się dobrze pracować w przyszłości i w dowolnym momencie rozszerzyć współpracę o projekt koncepcyjny, kompleksowy lub pod klucz​


Dalsze kroki:

Po tym etapie w dowolnym momencie możesz rozszerzyć projekt o projekt koncepcyjny, kompleksowy lub pod klucz.

14.03.2024 | Studio Archemia

Więcej

W jakim stylu urządzić wnętrze — praktyczne porady na aranżacje.

Czy potrafisz określić preferowany przez siebie styl aranżacji wnętrz? Skandynawski, nowojorski, glamour, a może loft? Nie wiesz? Bez obaw! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy mini przewodnik po sty...

Biuro w domu – jak go urządzić?

Na home office decyduje się coraz więcej firm. Model pracy w domu idealny dla freelancerów może stać się dominujący we wszystkich branżach. Sytuacja wydaje się przedłużać, dlatego warto stworzyć przes...